• Hebrew
  • English
  • Espnaol
  • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

תפריט

התמודדות עם היעלמות הוסת עם התקן

י׳ בשבט ה׳תשע״ו

שאלה:

שלום,
לפני כשנה וחצי הותקנה אצלי IUD ומאז בהדרגתיות החל הדימום להחלש עד שלפני כ3 חודשים הדימום הופסק כליל. היום היה דימום שפסק תוך יממה אחת.
איך אני אמורה להתייחס לדימום זה?

תודה רבה!


תשובה:

שלום לך,

לא ציינת בשאלתך באיזה IUD מדובר, אך משאלתך מסתבר שיש לך התקן מירנה – שיש בו הורמונים מקומיים. בהתקן זה התמעטות ואף היעלמות של המחזור החודשי הם תופעה מוכרת ושכיחה.

אין חובה הלכתית להיאסר, ואין מניעה שתעבור תקופה ארוכה מבלי שתאסרי. ההתייחסות לדימום שראית ולדימומים אחרים שתראי בעתיד, צריכה להיות על פי הקטגוריות ההלכתיות הקובעות כיצד נאסרים: אם מדובר בזרם של דימום ששופע ממך אין משמעות למשך הדימום, ואת נאסרת. יהיה עלייך להמתין את מספר הימים הרלוונטי על פי עדתך ולהשלים את תהליך הטהרה.

אם הדימום שראית לא היה שפע דם, אלא מה שיוגדר מבחינה הלכתית כ"כתם", חלים עליו דיני כתמים. במקרה כזה השאלה אם נאסרת או לא נאסרת תלויה בנסיבות הופעת הכתמים. מומלץ שתעייני בדף המידע העוסק בדיני כתמים ותשתמשי בקטגוריות שם כדי להחליט בכל מקרה האם נאסרת או לא. תוכלי כמובן לפנות בכל עת ליועצות ההלכה, כאן במערכת "שאלי את היועצת" או בשיחה טלפונית עם יועצת הלכה בקו הפתוח, כדי לברר את הדין במקרה שאינך בטוחה כיצד לנהוג.

נשמח לעמוד לרשותך בעתיד.

כל טוב!

תרצה קלמן, יועצת הלכה.

 


האתר אינו יכול להחליף את הקשר האישי עם רב, יועצת הלכה, או רופאה. יש יתרונות רבים לקשר אישי עם סמכות הלכתית, שתקשורת מקוונת אינה יכולה לספק. כמובן שאיננו מתיימרים להוות תחליף להתייעצות אישית עם רופאת נשים או כל גורם רפואי אחר. פרטיות הפונות חשובה לנו. מידע שנחשף בפנינו נותר חסוי ומוגן, והאתר מאובטח כדי להגן על מאגר הנתונים שלנו. לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מסירות כל פרט מזהה.