• Hebrew
 • English
 • Espnaol
 • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

תפריט

סרטן העור – הכרות עם המחלה ודרכי מניעה


סרטן העור- הכרות עם המחלה ודרכי מניעה : לכבוד שבוע מודעות העור
מאת: ד”ר מיכל סלומון, מומחית לרפואת עור, המרכז הרפואי שיבא


 

תוכן המאמר:

מהם הגורמים לסרטן העור?

מהם הסוגים השונים של סרטן העור?

מהם הסימפטומים של מלנומה ממאירה?

גילוי מוקדם

כיצד נעשית האבחנה?

מהם סוגי הטיפול ותופעות הלוואי?

כיצד ניתן למנוע את סרטן העור?

מהו סרטן העור?

סרטן העור כמו סוגי סרטן אחרים תחילתו בהתרבות בלתי מבוקרת של תאים.

מהם הגורמים לסרטן העור?

הגורם הישיר והראשוני לסרטן העור הוא חשיפה לקרניים האולטרה סגולות של השמש. הקרניים האולטרה סגולות U.V – Ultra Viloet – הן חלק מהאנרגיה של השמש, והן בלתי נראות. קרינה זאת יכולה לגרום לכוויות בעור וגם לסרטן העור. סרטן העור שכיח יותר בארצות שבהן קרינת השמש חזקה ורבה, ובקרב אנשים שעובדים בחוץ כשהם חשופים לשמש, או מרבים לעסוק בפעילויות ספורט בחוץ.

לאנשים בהירי עור, במיוחד אדומי שיער וזהובי שיער, יש נטייה מוגברת לחלות בסרטן העור לעומת אנשים בעלי עור כהה. הדבר מוסבר בכך שצבע העור (פיגמנט העור) המלנין, מגן מפני השפעת השמש. התפתחות סרטן העור קשורה בחשיפה ממושכת או חריפה לקרינה אולטרה סגולה ולכן סרטן זה מופיע ברוב המקרים לאחר גיל 50. גורמים מסייעים נוספים: נטייה משפחתית ופגיעה במערכת החיסון של הגוף.

גורמי סיכון לסרטן העור כוללים:

 1. היסטוריה אישית של סרטן העור או נגעים טרום סרטניים בעור
 2. עור בהיר או ג’ינג’י , עיניים כחולות
 3. נטייה לנמשים או נטייה להישרף בקלות
 4. חשיפה רבה לשמש לאורך כל החיים
 5. הרבה כוויות שמש בילדות
 6. היסטוריה משפחתית של סרטן העור (כגון מלנומה)
 7. שומות לא טיפוסיות מרובות
 8. פצעים כרוניים, אשר אינם נרפאים או פציעות וכוויות
 9. טיפול בקרינה
 10. לחולים שעברו השתלות איברים ומטופלים בתרופות מדכאות חיסון יש סיכון מוגבר לסרטן העור

מהם הסוגים השונים של סרטן העור?

Basal Cell Carcinoma – קרצינומה של תאי בסיס

סרטן תאי הבסיס – סרט העור השכיח ביותר, מהווה כ- 95% ממקרי סרטן העור.

בשנים האחרונות חלה עליה במספר הנשים הצעירות המאובחנות בסוג זה של סרטן העור, והסיבה לכך היא הפופולריות של שיזוף ומכוני שיזוף מלאכותי. התופעה שכיחה באזורים חשופים לשמש.

קרצינומה של תאי בסיס היא לעתים נדירות קטלנית ואינה מתפשטת בדרך כלל, אך עדיין חשוב לתפוס אותה בשלבים המוקדמים, כדי  שההסרה הכירורגית תהיה לא פולשנית ככל האפשר.

נזקי שמש – Actinic Keratosis

הופעת כתמים מחוספסים בצבע אדום או חום באזורי העור החשופים לשמש. זהו מצב הידוע כטרום-סרטני. במקרים מסוימים עשויים כתמים אלו להפוך  לסרטן תאי הקשקש.

Squamous Cell Carcinoma – קרצינומה של תאי קשקש

קרצינומה של תאי קשקש היא הסוג השני השכיח ביותר של סרטן העור לאחר קרצינומה של תאי הבסיס. סרטן זה ממאיר לעתים רחוקות, אבל יכול להתפשט או לחזור אם לא מתגלה מוקדם. קרצינומה של תאי קשקש נמצאת לעיתים קרובות  באזורים חשופים לשמש .על  פני הראש, הידיים, האוזניים, העורף האמות.

מלנומה עורית- Malignant Melanoma

מלנומה ממאירה של העור – גידול סרטני ממאיר שמקורו במלנוציטים שבעור ולכן צבעו חום כהה או שחור. זהו סרטן העור המסוכן יותר.

מהם הסימפטומים של מלנומה ממאירה?

הסימן הראשון של סרטן העור הוא כתם, בליטה לא סדירה בצבע אדום או פצע על העור שאינו נרפא. לעיתים מופיע שינוי בגודלה או בצבעה של שומה קיימת, או בגודלו או בצורתו של פצע או צלקת שהיו קיימים מזה זמן רב. לעיתים הנגע מדמם או נוצר גלד על פניו. מלנומה, הסוג הקטלני ביותר של סרטן העור, ניתנת לגילוי מוקדם ואז אחוזי הריפוי יהיו גבוהים יותר.

שיטת חמשת הגימלים של מלנומה

שיטת זו תסייע לך לזהות כתמים חשודים בעין. נקודת חן נחשבת לחשודה במידה והיא מציגה את אחד מהסימנים הבאים או כל שינוי אחר:

גאומטריה – למלנומה יש לעיתים גבול א-סימטרי, ואילו נקודות חן שפירות בדרך כלל סימטריות.

גבולות – למלנומה לעיתים קרובות אי סדירות בגבול שלה, ואילו בנקודות חן שפירות בדרך כלל לא.

גוון- מלנומה לעתים קרובות מכילה גוונים רבים של חום או שחור בתוך שומה אחת, ואילו שומות שפירות הן בדרך כלל אחד בגוון אחיד.

גודל– גודלה של מלנומה מוקדמת הוא בדרך כלל 6 מ”מ או יותר, בעוד ששומות שפירות גודלן בדרך כלל פחות מ 6 מ”מ.

גובה – הסימטריה, הגבול, הצבע או הקוטר של שומה השתנו עם הזמן.

שיטת חמשת הגימלים הוא מדריך טוב לסימנים הנפוצים של מלנומה. יש להתייעץ עם רופא העור אם מוצאים  כתמים התואמים את התיאורים להלן. חלק מהמלנומות אינן מתאימות לשיטת חמשת הגימלים כך שיש להיות מודעים לשינויים על העור.

גילוי מוקדם

הבדיקה העצמית של העור מאפשרת לגלות גידולי עור בשלב מוקדם מאוד של התפתחותם, ובכך תורמת לסיכויי החלמה מרביים.

מומלץ לערוך את הבדיקה מיד לאחר מקלחת או אמבטיה, יש לוודא שהחדר מואר היטב. יש להיעזר במראה המשקפת את הגוף כולו ובמראה ידנית.

יש לבדוק את העור מכף רגל ועד ראש אחת לחודשיים באופן עצמי ומדי שנה יש לפנות לבדיקת שומות שגרתית כלל גופית אצל רופא עור.

כיצד נעשית האבחנה?

אבחנת כל סוגי סרטן העור נעשית ע”י לקיחת דגימת רקמה (ביופסיה) בהרדמה מקומית. הדגימה תישלח לבדיקה מיקרוסקופית.

מהם סוגי הטיפול ותופעות הלוואי?

תכנון הטיפול נעשה בהתאם לגודל הגידול, מידת התפשטותו, סוג התאים, גילו ומצבו הכללי של החולה. מטרת הטיפול בסרטן העור היא לכרות את הגידול כולו עם צלקת קטנה ככל האפשר, כדי למנוע פגמים קוסמטיים.

הטיפול בסרטן העור כולל בדרך כלל טיפול כירורגי ולעיתים גם טיפול קרינתי ו/או כימותרפי, או שילוב בין הטיפולים השונים.

למרות שסרטן העור ניתן לריפוי מלא ברוב המקרים, צריכים החולים להיות במעקב רפואי, כיוון שהם נמצאים בסיכון להתפתחות גידולים נוספים, או להישנות מקומית של הגידול שהוצא. לכן מומלץ לחולים לבדוק את עצמם באופן קבוע ולהיבדק על ידי רופא לעיתים מזומנות, ולקבל הוראות כיצד להגן על העור בעתיד.

כיצד ניתן למנוע את סרטן העור?

סרטן העור הינה מחלה שניתן למנוע במידה רבה, אם המחלה מאובחנת מוקדם, היא  בדרך כלל ניתנת לרפוי. מאחר שרוב סוגי סרטן העור קשורים לחשיפה לשמש, חשוב לנקוט אמצעי זהירות בעת השהיה בחוץ, לא משנה באיזו שעה ביום ובאיזה עונה בשנה. חשיפה מוגברת לשמש יכולה להגדיל את הסיכון לסרטן העור ולהוביל להזדקנות מוקדמת של העור.

קרם הגנה

ההשפעה המזיקה של קרינת השמש מתחילה בגיל צעיר ולכן יש להתחיל בהגנת העור בפני השמש כבר מגיל הילדות. אנשים המבלים זמן רב בשמש ועוסקים בספורט, בעבודה בחוץ או רוצים להשתזף, צריכים להגן על עורם מפני חשיפה ישירה לקרני השמש, במיוחד אם הם בהירי עור.

מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים המגן על הפנים והעורף ולדאוג לכיסוי הזרועות והרגליים. כמו כן ניתן להשתמש במשחות החוסמות את חדירת קרני השמש. אין זה אומר שצריך להימנע מכל בילוי בשמש או משיזוף. אולם חשוב במיוחד לקצר את החשיפה לשמש בין השעות 16:00-08:00.

יש להשתמש במסנן קרינה SPF 50 כאשר שוהים בשמש במשך יותר מ 20 דקות. יש להקפיד לבדוק את העור באופן עצמי ולהיבדק ע”י  רופא עור באופן קבוע.

זכרו, קרניים אולטרה סגולות של השמש (UV) יכולות להיות מוקרנות דרך מים, חול, בטון ושלג, ואף יכולות להגיע מתחת לפני המים. סוגים מסוימים של קרינת UV יכולים לחדור ערפל ועננים, כך שניתן לקבל כוויות שמש גם בימים מעוננים.

יש למרוח מסנן קרינה לעתים קרובות, לפחות כל שעתיים כאשר שוהים בחוץ, במיוחד כאשר מזיעים או בזמן שהיה במים. כדאי  לבחור מוצרים עמידים במים כי הם נוטים יותר להישאר על העור . כדאי ללבוש משקפי שמש המגנים מפני קרינת UV.

זכרי שניתן למנוע את סרטן העור. במקרה של נקודת חן חשודה או כזו שהשתנתה לאחרונה, יש להתייעץ עם רופא עור בהקדם האפשרי.

ד"ר מיכל סלומון

ד”ר מיכל סלומון,
מומחית לרפואת עור,
המרכז הרפואי שיבא

לאתר של ד”ר מיכל סלומון

 

 


המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.