• Hebrew
  • English
  • Espnaol
  • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

תפריט

איך מקבלים החלטות על בחירת אמצעי מניעה?


נשים וזוגות שונים עשויים לנהל את תהליך קבלת ההחלטות בנושא תכנון המשפחה ובנושא אמצעי מניעה באופנים שונים מאד. כמובן, אין דרך אחת נכונה להתנהל. הצרכים של כל אישה, איש, וזוג, הם שונים ומגוונים. יחד עם זאת, רצינו להאיר כמה דגשים שעשויים לתרום לתהליך.

בנוסף לשאלות ההלכתיות שעליהן תוכלו לקרוא בהרחבה בדף מבנה המשפחה- שיקולים הלכתיים, קיימים היבטים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת. ההיבט הזוגי הוא אחד מהם: אף שההשלכות המיידיות של ההחלטות לגבי מניעת הריון עשויות להשפיע על האישה יותר מאשר על האיש, שיח זוגי ישיר ומשמעותי בנושא תכנון משפחה הוא חלק חשוב והכרחי בבירור הנושא. חשוב ששני בני הזוג יבינו את המחשבות והתחושות של מי שאיתו הם בונים בניין עדי עד. לעיתים קרובות ישנם פערים בין בני הזוג בתפיסה של מהי משפחה, אפילו בין בני זוג אוהבים שגדלו בסביבה דומה, וקל וחומר אצל בני זוג שבאים ממשפחות שיש ביניהן הבדלים גדולים. בגלל שמדובר בנושא מהותי כל כך, לא פעם נוטים לחשוב שהנחות היסוד משותפות, ולא מבררים מה הכוונה המדויקת בשימוש במילים מסויימות.

כמו בכל נושא אחר, ואולי במיוחד כאן בגלל חשיבות הנושא, חשוב לזכור שאם מתגלים פערים בין בני הזוג זו אינה בהכרח בעיה, אלא מחלוקת שאפשר לגשר עליה בכוח הרצון הטוב, האהבה, והכבוד ההדדי.

בכדי להגיע להבנה ולהסכמה צריכים בני הזוג למצוא את הדרך, בעצמם או בעזרת אחרים, להצליח לבטא את רגשותיהם ומחשבותיהם. הסמכות ההלכתית שאיתה מתקיים הדיון ההלכתי עשויה להיות דמות מתאימה לשיח בנושא זה.

אף אם מתקבלת החלטה שיש להמתין לפני כניסה להריון, ומתברר שמותר לעשות זאת מבחינה הלכתית (בין אם מכיוון שמדובר בתקופה שיש בה היתר כללי למניעת הריון- כמו מיד לאחר לידה, ובין אם כיוון שזהו מקרה פרטי שבו נכון למנוע הריון) עדיין ישנן החלטות רבות שצריכות להתקבל.

בדף שיקולים בבחירת אמצעי מניעה תמצאו דיון בשיקולים שונים שהם חלק מקבלת ההחלטה על סוג אמצעי המניעה המתאים ביותר למצב. לנשים שונות, וגם לאותה אישה בתקופות שונות, יתאימו אמצעים שונים. לפעמים יש אפשרויות שונות שמתאימות באותה מידה, ויש צורך לבחור ביניהן. לפעמים אף אחת מהאפשרויות איננה מספקת מענה מתאים ויש צורך לבחור באפשרות הבעייתית פחות. כך או כך, יש חשיבות גדולה לבירור מעמיק של האישה עם עצמה ושל בני הזוג יחד, ביחס לצרכים ולהעדפות שיהיו הבסיס לבחירת האמצעי.

רוב רובם של אמצעי המניעה דורשים מרשם רופאה. ההתייעצות עם רופאת הנשים חשובה מאד לא רק מבחינה חוקית- שכן אך ורק רופאים מורשים לרשום מרשמים לתרופות על פי חוק- אלא גם כיוון שרופאת הנשים יכולה לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של האישה, להעריך את מידת ההכרח הרפואי להמתין לפני הריון נוסף, ועוד. מסיבה זו, מומלץ להתייעץ עם סמכות רפואית גם במקרה שבו תבחרו להשתמש באמצעי מניעה שאינו דורש מרשם.

יחד עם זאת, מומלץ מאד ללמוד את הנושא עוד לפני פניה לרופאת הנשים, משום שבדרך כלל הזמן העומד לרשותה לשיחה על הנושא מוגבל מאד. מידע על האמצעים השונים שתוכלו למצוא באתר ובמקורות מידע נוספים, יסייע לכם לגבש את עמדתכם על מגוון האפשרויות. תוכלו להגיע אל הרופאה עם שאלות ממוקדות, והבנה טובה יותר של ההמלצות שתקבלו. כפי שתקראו בדפים העוסקים באמצעים השונים עשויות להיות השלכות הלכתיות לתזמון שבו מתחיל השימוש באמצעי מניעה מסוימים, ולכן המידע יכול להשפיע גם על בחירת מועד התור לרופאה.

בכל שלב בתהליך יועצות ההלכה ישמחו לעמוד לרשותך בקו הפתוח, במערכת “שאלי את היועצת“, ובקהילה.


המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.