• Hebrew
 • English
 • Espnaol
 • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

 • donate
 • תפריט

  חששות הלכתיים בגלל שינויים בוסת קבועה

  כ״ד בתשרי ה׳תשפ״ב

  שאלה:

  הוסת של קבועה. בפעם האחרונה הוסת איחרה לי בשלושה ימים. האם יש צורך לעשות בדיקה עם עד לפני אישות כאשר מאחר?
  כאשר למדתי בהדרכת כלות הבנתי שאם בדקתי במשך שלושה חודשים לפני ביאה בימים שהוסת צריכה להופיע, אני פטורה מלבדוק כל פעם אם אכן יצא נקי לפני ואחרי אישות. ממש מבולבלת משום שבפעם האחרונה איחר לי הוסת (מה שלא קורה) וכנראה שהגיע הוסת עוד כשהיינו יחד. זה ממש ממש לא נותן לי מנוחה.
  אודה לעזרה


  תשובה:

  שלום לך,

  הזמנים בהם יש לפרוש מקיום יחסי אישות ולבצע בדיקה הם עונות הפרישה. עונות פרישה הן זמנים שבהם יתכן שתופיע הווסת. לאחר שעברו ימי הפרישה אין צורך להמנע מקיום יחסי אישות.

  אם את אכן בעלת וסת קבועה, כלומר שהווסת מופיעה בזמנים קבועים שניתן לצפות מראש בתנאים הלכתיים מסוימים (ולדעת אם הווסת תתחיל בעונת היום או הלילה), ישנה עונת פרישה אחת בלבד.

  אם את בעלת וסת שאינה קבועה, יש זמנים שונים שיכולים להחשב כעונת פרישה, כגון יום החודש– היום בחודש העברי שבו נאסרת בחודש הקודם, וסת ההפלגה– חישוב לפי הפרש הזמנים בין הוסתות, או עונה בינונית– פרישה ביום ה-30 לווסת הקודמת. על דרך החישוב של עונות פרישה תוכלי לקרוא בדף העוסק בנושא. אם לא ביצעת בדיקה בזמן העונה הבינונית, יש לבצע בדיקה פנימית אחת לפני שיהיה ניתן לקיים יחסים.

  אם ביצעת את הבדיקןת ליצירת חזקה שאינה רואה מחמת תשמיש במשך שלוש פעמים אכן אין צורך לבצע בדיקות לפני ואחרי תשמיש.

  בנוגע לדימום שראית- דימום הנראה מצד האישה תוך 15 שניות מקיום היחסים, או על גוף האיש גם לאחר זמן, יחשבו לדם הנמצא בקיום יחסים, דבר הדורש התייחסות הלכתית בהקדם. אם ההדימום נראה מיידית או על גוף האיש, אנא פני אלינו שנית תוך ציון הפרטים המדויקים.

  אם הדימום נראה אצלך לאחר כמה דקות הוא אינו נחשב לדימום הסמוך לקיום יחסים, אלא ככל דימום אחר שיכול לאסור או שלא לאסור. יש צורך לברר אם הדימום אוסר בפני עצמו.

  אם תרצי בעתיד לודא שאין דימום לפני שתקיימו יחסים תוכלי לבצע ניגוב חיצוני (ולא פנימי) לפני כן, ולראות אם קיימות הפרשות דמיות. אם תקפידי שהקינוח לא יהיה בחמש עשרה השניות שלאחר סוף זרם השתן, לא תאסרו בגלל מראה דמי בקינוח, אפילו אם יהיה כזה, אך תוכלי להימנע מלקיים יחסים.
  כמו כן, מומלץ להתרגל ששניכם תתנגבו במגבת כהה אחרי קיום יחסים (על המלצה זו ואחרות תוכלי לקרוא בדך המידע העוסק בהתנהלות לאור דיני כתמים). הרגל כזה ימנע מכם להיאסר בצמוד לקיום יחסים.

  בנוגע לתחושות המורכבות שאת מתארת, יתכן שתרצי לקיים מצווה מסוימת (כגון מתן צדקה, או כל מצווה לפי תחושתך) כדי לכוון ליצירת תיקון למקרה שקרה.

  נשמח לעמוד לרשותך בכל עת,
  כל טוב!

  שירה מניטנטג, יועצת הלכה


  המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.


  תפריט נגישות