• Hebrew
 • English
 • Espnaol
 • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

 • donate
 • תפריט

  טיפים לליל טבילה

  י״א באדר ב׳ ה׳תשע״ט

  שאלה:

  שלום וברכה,
  אני בת 27 נשואה כשנה וחצי, אמא לתינוק בן חצי שנה ויש לי 2 שאלות שאשמח לקבל עליהם מענה:
  1. בקשר להתארגנות ביום הטבילה, מאז הלידה זה הפך להיות מורכב. אני נורא מתרגשת ביום הזה. מחכה, מתפללת ומשתדלת להכין לנו ארוחה מיוחדת ומושקעת, אבל בעלי עובד עד שעה מאוחרת ואני מחכה לו שיישאר עם התינוק ורק אז הולכת. וככה יוצא שאני טובלת מאוחר, בנוסף לזה הוא גם די מותש בסוף היום. ואם בלילה הזה התינוק מחליט לו מתי להרדם, אנחנו מגיעים ללילה עייפים וקצת חסרי חשק.
  האם יש טיפים שיכולים לעזור לי להתארגן אחרת?
  בנוסף לזה האם יש טיפים שיכולים לעזור לי ליצור אוירה מיוחדת ו”מושכת” בלילה הזה?

  2. בנוגע ליחסי אישות, שב”ה מהתחלה זורמים טוב ונעים. אבל אני מרגישה שיש בינינו מין חסימה ואף פעם לא דיברנו על הפרטים בצורה מפורשת.
  לפעמים אני מרגישה שהייתי רוצה כמה שינויים קטנים (כפי שאמרתי, בגדול בסדר לנו) ואני לא יודעת איך לפתוח את זה (לדוגמא אני רוצה לשמוע קצת מילים טובות, והוא כל הזמן שקט).

  אשמח לעצתכם
  תודה רבה


  תשובה:

  שלום לך,

  את שואלת שאלות מצוינות וננסה לתת הכוונה ראשונית בנושא. אם תרגישי שאת מעוניינת בהתייחסות מקיפה יותר, נוכל לשוחח איתך בטלפון או שנוכל להפנות אותך לנשות מקצוע.

  ההיערכות לקיום יחסי אישות בכלל וההתארגנות לליל הטבילה בפרט, אכן משתנות באופן משמעותי כאשר מתווסף ילד למערכת המשפחתית. כדי להתמודד עם השינויים שנגרמים מנוכחות התינוק, כדאי לבצע התאמות שיעזרו לכם להתמודד עם המצב הנוכחי מצד אחד, ומצד שני חשוב לזכור שכאשר התינוק יגדל מעט יתכן שההתמודדות תשתנה ואולי תהיה קלה יותר במובנים מסוימים.

  ההתארגנות שאת מתארת אכן נשמעת עמוסה. כדאי לחשוב איך ניתן להקל עליך בצורות שונות. למשל, אם חשוב לך שתהיה ארוחה מיוחדת, אולי אפשר לפעמים להכין את הארוחה מראש ולהקפיא אותה או לקנות אוכל מוכן. יתכן שכדאי להקדים את זמן הטבילה, כדי שתהיו פחות מותשים. ניתן למשל להזמין שמרטפית שתטפל בתינוק בזמן שאת טובלת, כדי שתוכלי לטבול לפני שאישך חוזר. אם יש אפשרות להקדים את שובו של אישך כדי שיוכל להיות עירני יותר, כדאי לעשות זאת.

  כאשר יש תינוק בבית, יש צורך בדינמיות כדי לאפשר זמן אינטימי. לעיתים הזמן המתאים יהיה זמן אחר ממה שתיכננתם, או שהתינוק עלול להפריע בזמן פחות מתאים. כדאי להיערך לכך מראש ולדעת שזה עלול לקרות.  חשוב לזכור שאכן יש עדיפות לקיום יחסי אישות בליל הטבילה, אך אם לשניכם זה פחות מתאים ניתן לדחות זאת לזמן אחר.

  שאלת כיצד ניתן ליצור אוירה מיוחדת. זוהי שאלה מאוד אישית, ולכן ניתן מספר דוגמאות אך כדאי לבחור מכאן רק מה שמתאים לכם. ניתן לייצר בבית או בחדר השינה אוירה רומנטית ע”י נרות ריחניים או מצעים חדשים. ניתן להשתמש בביגוד מיוחד או מוזיקה מתאימה. קיימים אתרי אינטרנט (גם כאלה המיועדים לציבור הדתי) המוכרים אביזרים ומוצרים שנועדו לשימוש בזמן יחסי האישות.

  טוב שיהיה ביניכם שיח פתוח לגבי יחסי האישות. כדאי לקיים שיחה בנושא בזמן ניטרלי ולא בהקשר או בסיטואציה מינית. אפשר לפתוח בדברים הטובים הקיימים, ואחר כך להעלות את הרצון שלך בשינויים בתור דרך להעצים את יחסי האישות אפילו יותר.

  את מוזמנת לחזור ולהתייעץ בנושא זה או בנושאים אחרים.

  כל טוב!

  שירה מניטנטג, יועצת הלכה


  המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.


  תפריט נגישות