• Hebrew
 • English
 • Espnaol
 • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

 • donate
 • תפריט

  כיצד אפשר להקדים את ליל הטבילה – שאלות עקרוניות

  כ״ח באדר ב׳ ה׳תשע״ט

  שאלה:

  שלום וברכה,
  שאלתי היא כללית ולא על מקרה ספציפי, על כן מעט ארוכה.

  אני נשואה יותר משנה וחצי, ואני מבקשת ללמוד כיצד אפשר להקדים את הטבילה במקווה.
  הווסת שלי נמשכת כ-8 ימים (לעתים יותר; אני מנסה לעבוד על זה בטיפול נטורופתי), והמחזור בסביבות 30 יום. ביומיים האחרונים של כל מחזור, לקראת הווסת, יש לי הפרשות חומות שכאילו מבשרות את בוא הווסת. בשבוע האחרון למחזור אני חווה ירידה משמעותית במצב הרוח הכללי וכן בחשק המיני וברצון בקרבה. (למדתי שהירידה הזו היא לא משהו שקורה רק אצלי – אלא שזה בהתאם לתהליכים ההורמונליים שמתרחשים אצל אישה בגיל הפוריות). מה שנשאר זה כשבוע אחד בלבד (לפעמים פחות) בכל חודש שבו יש חפיפה בין הרצון שלי לבין ההלכה, כשבוע אחד בלבד בחודש שבו אישי ואני מתקרבים.
  המצב הזה פוגע בי בשני מישורים. האחד הוא ברור – אני חשה שהזוגיות שלנו כל הזמן סובבת סביב זה, במקום להתקדם ולהיבנות ולהתחזק. מבחינה נפשית ופיזית קשה לי שדווקא כשיש לי רצון בקרבה – אני לא יכולה לקבל אותה, ואז עד שכבר מותר – כבר “יצאה לי כל הרוח מהמפרשים”. ואז הזמן המוגבל המותר אינו מנוצל. ואז לאורך כל החודש יש בי תחושה של עצב מהותי ופגיעה בשלום בית.
  המישור השני הוא רעיוני-אמוני-עקרוני: כיצד ייתכן שההלכה רחוקה כל כך מהנפש? כיצד ייתכן שבמקום לקרב אותי ואת אישי ולסייע לנו לבנות זוגיות בריאה, טבעית ושמחה – ההלכה “מסרסת” אותי (וכל אישה אחרת עם תהליכים הורמונליים בריאים)? ואז עולים בי כעס ושאלות כלפי כל מושג ה”הלכה”. כל חודש מחדש.

  אישי ואני למדנו יחד את הספר “להחזיר טהרה ליושנה”, והסכמנו עם חלק מהרעיונות המוצגים בו. עם זאת, אנו יודעים שמורכב לקיים הלכה כזו כרגע – לצד השאיפה והתקווה לחזור לדין תורה בדור הגאולה ולהבחין בין הדמים.
  שמעתי שיש נשים שמקדימות את הטבילה – אך אינני יודעת מה הפרקטיקה של הדרכים הללו, זה כאילו סוד מדיני שמור. למה? למי? למה ממדרים אותי מהידע הקריטי הזה?

  אם כן, אני מבקשת ללמוד כיצד אפשר להקדים את ליל הטבילה. אם ישנם ספרים העוסקים בזה, אשמח להכוונה כדי שאישי ואני נוכל ללמוד.

  תודה רבה,


  תשובה:

  שלום,

  אנחנו רוצות מאוד לעזור לך עם ההתמודדות עם החוויה הלא פשוטה שאת מתארת.

  1. במישור ההלכתי:

  במקרים רבים, כאשר הוסת נמשכת מעבר לחמישה ימים לא מדובר בדימום של ממש לאורך כל התקופה, אלא במספר ימי דימום ולאחריהם ימים של כתמים.

  בדרך-כלל נשים ממתינות עם בדיקת הפסק טהרה עד להפסקת כל הכתמים. אולם, הדבר לא מחוייב הלכתית, לעיתים ניתן להקדים במספר ימים את בדיקת הפסק הטהרה ואת שבעת הנקיים. תוכלי ללמוד על כך בסרטון הווידאו האם בבדיקת הפסק טהרה צריכה להיות נקייה לגמרי.

  אנחנו ממליצות לך לפנות להדרכה הלכתית קבועה שתלמד אותך להבחין בין מצבים הלכתיים שונים ותסייע לך  לקצר את ימי האיסור. אם תחזרי אלינו בציון אזור מגורייך נשמח לסייע באיתור דמות כזו.

  הצעותיו של דר’ רוזנק בעייתיות מאוד מבחינה הלכתית, על הכשלים בספרו תוכלי לקרוא כאן.

  2. במישור הרפואי-זוגי:

  היינו רוצות לעודד אותך לשוחח עם רופאת הנשים שלך ועם המטפלת מתחום הרפואה המשלימה על שני נושאים: קיצור המחזור והאפשרות לעידוד החשק המיני גם בתקופה שלפני הווסת וכן לשקול טיפול זוגי/מיני.

  נכון שאצל כל אישה ישנם ימים בהם החשק המיני גבוה יותר וימים בהם הוא פוחת. עם זאת, ניתן לעורר את החשק המיני באמצעות עבודה זוגית. תוכלו ללמוד זאת בטיפול זוגי וכך לאפשר קשר זוגי אינטימי גם בשבוע שלפני המחזור (מבחינה הלכתית הכתמים בימים שלפני המחזור לא בהכרח אוסרים אתכם, תוכלי לקרוא על כך בדף המידע דיני כתמים ובדף המידע צבעים מותרים ואוסרים).

  בנוסף, נישואין כוללים קשרים רבים מלבד הקשר הפיזי, כמו רעות, ידידות וכדומה. לעיתים, במיוחד בראשית הנישואין, קשרים אלו מוזנחים קצת. כדאי לדבר על הקשרים הזוגיים השונים בנישואין ושימת דגש בימי האיסור על התקרבות נפשית שאיננה כוללת קירבה פיזית.

  3. במישור הרוחני-רעיוני:

  לעיתים הדרישה ההלכתית איננה מתאימה לרצונות שלנו, לחשקים שלנו או אפילו מהנפש שלנו. הדבר לא בהכרח אומר שיש בעיה עם הדרישה ההלכתית או שישנה בעיה אצלנו, ייתכן שאפילו להפך. מובא בספרא בשמו של ר’ אלעזר בן עזריה שהאדם לא צריך להרגיש שאין רצונו לאכול מאכלות אסורים, אלא עליו לחיות בתחושה לפיה אני רוצה לאכול מאכלות אסורים – אך הקב”ה ציווה עלי שלא אוכל.

  במאמר “צרוף” בתוך הספר “דברי הגות והערכה” של הרב סולובייצ’יק מבאר הרב כי תפקיד ההלכה לגרום לאדם “לזכך עצמו לשם מימושה המלא של מעלת ערכו”. לדבריו לעיתים אכן ההלכה דורשת מהאדם ויתור. בניגוד לחלק מהדתות האחרות, היהדות איננה דורשת מהאדם להתנזר מכל הנאות העולם, מכל שאיפה להתקדמות ואינה רואה בכך אידיאל כלל. עם זאת, בניגוד למחשבה המודרנית, עלינו לעיתים לדעת לוותר על שאיפות מסויימות, או לדחות סיפוקים מסויימים. היכולת להתקדם בחיים, לחיות חיים זוגיים מלאים ויחד עם זאת, לדעת לסגת ולכבוש את היצר, היא ההופכת את האדם לאדם טוב יותר ושלם יותר. כמאמר חז”ל “לא נתנו מצוות אלא לצרף בהן את הבריות”.

  אנו מאחלות לכם שתצליחו ללמוד כיצד לחיות חיים זוגיים מלאים ומאושרים בקדושה ובטהרה.

  נשמח לעמוד לרשותך בכל עת,

  כל טוב.

  נירה בלבין, יועצת הלכה


  המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.


  תפריט נגישות