• Hebrew
  • English
  • Espnaol
  • Francais

הלכה ובריאות האישהלעילוי נשמת לואיז בת יוסף ומרגרית חקשורי ז"ל

תפריט

דימומים עם מרסילון בתקופת ההסתגלות, מה לעשות?

א׳ במרחשון ה׳תשע״ט

שאלה:

שלום,

אני ב"ה 4 וחצי חודשים אחרי לידה.
בחודשיים הראשונים לאחר הלידה (לא ממש מיד) לקחתי סרזט וסבלתי מדימומים כל התקופה.
הפסקתי להניק ועברתי לגלולת מרסילון. אני מקפידה כל יום על השעה המדויקת.
תכננתי לחבר 2 חפיסות, אך בתחילת החפיסה השנייה עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה, ולאחר יומיים קיבלתי מחזור, לא ברור אם זה מהגלולות או מההרדמה של הניתוח.
בכל אופן, מאז אותו מחזור הצלחתי לעשות הפסק וביום השלישי לנקיים פתאום הופיע דימום ממש. לא כמותי, אך הצבע והגודל וודאי אסור.
השאלה שלי היא:
ידוע שבזמן לקיחת גלולות עלול להיות דימום בין ווסתי, אך האם יש פתרון לתופעה, האם כדאי לשלב עוד כדור על מנת להבטיח שלא יהיו דימומים שכאלה?
מכיוון שדימומים אלה יכולים להופיע בפתאומיות,  אני יכולה להיטמא בכל מצב נתון (אפילו ביום של מקווה).
האם הפתרון היחיד הוא להמתין את תקופת ההסתגלות של 3 חודשים עם הגלולה (והאם מותר לחבר את שלושת החפיסות)
כשבינתיים במשך 2 החפיסות שאני תכף מסיימת- הייתי טהורה רק 5 ימים?
אשמח לתשובה. דימומי פתע שכאלה מורידים לי ממש את מצב הרוח וזה קשה לי נורא.
תודה רבה!


תשובה:

שלום לך,

מצב של דימומים רבים במהלך שימוש בגלולות עלול להיות מתסכל מאוד.

יתכן מאוד שאחרי מספרי חודשי הסתגלות הדימומים יעלמו. בתקופה זו פחות מומלץ לחבר חפיסות גלולות משום שחיבור חפיסות עלול להגביר את הסיכוי לדימום בין ויסתי. אם הדימומים ימשכו, יתכן שיהיה כדאי לעבור לגלולות בעלות מינון גבוה יותר של אסטרוגן ויש לדון על כך עם הרופאה שלך. בנוסף, כדאי לשאול את הרופאה אם יש דרך רפואית להפחית את הדימומים.

במקביל חשוב לוודא מה מעמדם של הדימומים שאת רואה והאם הם נחשבים אוסרים.  דימום המופיע בשטף (בדומה לדימום ויסתי) או בליווי הרגשה הלכתית, יאסור בכל צורה בה ימצא. לעומת זאת, דימום בעל אופי אחר הנחשב כ"כתם" יאסור רק בתנאים מסוימים. למשל, כתם שנמצא על בגד צבעוני לא יאסור, וכתם שנמצא על בגד לבן יאוסר רק אם הוא בצבע אוסר וגדול מכגריס (מטבע של שקל). עוד על כך תוכלי לקרוא על כך בדף דיני כתמים.

כדאי להתנהל בצורה שתמנע ממך להאסר ללא הכרח הלכתי, ותוכלי לקרוא על כך בדף התנהלות לאור דיני כתמים.

בסבב זה של השבעה נקיים תוכלי להפחית את מספר הבדיקות ולבצע את הבדיקות הבאות בלבד: בדיקת הפסק טהרה, בדיקת יום ראשון ובדיקת יום שביעי לשבעה נקיים. שימי לב ששכחה של אחת מהבדיקות עשויה לגרום לצורך להתחיל את הספירה מחדש ולכן חשוב מאוד לא לשכוח לבצע את הבדיקות. בנוסף, תוכלי ללבוש תחתונים צבעוניים. 

נשמח לעמוד לרשותך בכל עת,
כל טוב!

שירה מניטנטג, יועצת הלכה


המידע באתר נכתב על ידי יועצות הלכה, בליווי רבנים, כדי לתת הדרכה כללית בתחומים ההלכתיים של טהרת המשפחה. האתר כולל מידע רפואי בנושאים שיש להם ממשק עם טהרת המשפחה. כל המידע הרפואי הנמצא באתר אושר ע"י רופאות. אין לראות בו הנחיה רפואית. במקרה הצורך יש לפנות להתייעצות ומעקב רפואי ע"י רופאת נשים. תשובה הלכתית נקודתית תלויה בפרטי המקרה, ולכן חשובה תשומת הלב לפרטים. להתייעצות אישית עם יועצת הלכה או רב יש יתרונות שמידע כללי אינו מספק. מאגר הנתונים והאתר מאובטחים. בנוסף, לפני פרסום שאלות ותשובות באתר אנו מטשטשות כל פרט מזהה.